21 IT- och telekombolag deltar i den fjärde omgången
Totalt är nu 21 företag med sammanlagt 27 adepter klara att delta i den fjärde omgången av ledarutvecklings- och mentorskapsprogrammet för kvinnliga ledare inom IT- och telekombranschen. IT&Telekomföretagen inom Almega driver Womentor med syfte att ge branschen ökad konkurrenskraft genom att ta tillvara kvinnors kompetens som fortsatta framtida ledare.
Programmet startar i slutet av januari 2010 och avslutas i februari 2011 och består av sex utbildningsdagar och löpande mentorsamtal varje månad. 27 kvinnliga adepter kommer att delta i programmet och matchning pågår nu mot de mentorer som företagen nominerat.
– Vi behöver fler kvinnor i IT-branschen. Vår strävan är att Womentor ska vara ett praktiskt verktyg för branschen och en långsiktig satsning för att få fler kvinnor på ledande positioner. Därför känns det riktigt stimulerande att vi nu sätter igång den fjärde omgången, säger Anne-Marie Fransson, förbundsdirektör, IT&Telekomföretagen.
Sogeti är tillsammans med Microsoft och TeliaSonera värdföretag för Womentor under nästa år:
– Som en del av vår satsning på kvinnor har vi sedan Womentor-initiativet startade, varit en aktiv deltagare i programmet. Vi tror på Womentor då det är ett konkret kvinno- och ledarinitiativ. År 2010 har vi med fler adepter och mentorer än någonsin tidigare, säger Stefan Ek, VD på IT-konsultföretaget Sogeti.
Följande företag deltar i Womentor 4.0:
• BT Nordics Ltd
• CapGemini Sverige AB
• EDB Business Partner Sverige AB
• Hewlett-Packard Sverige AB
• IBM Svenska AB
• IFS World Operations AB
• InfoCare Service AB
• Kentor AB
• Lawson AB
• Microsoft AB
• Nicator AB
• Prevas AB
• Sogeti Sverige AB
• Steria AB
• Streamserve AB
• TDC Sverige AB
• TeliaSonera AB
• Teracom AB
• Tieto AB
• Volvohandelns Utvecklings AB
• ÅF Infrastruktur AB
Publicerat: 2009-03-12
+ Läs alla nyheter

