Hundra procent in ger hundra procent ut
Womentorträffen hos ÅF den 22 mars handlade om motivation och ledarskap. ÅF hade bjudit in sin hållbarhetschef Alice Bah Kuhnke för att prata om vad som driver och motiverar henne.
Under hela sitt liv har Alice Bah Kuhnke varit engagerad ideellt och beskriver sig själv som en föreningsmänniska. Hon vet vad som krävs för att hålla sig motiverad både på jobbet och i sina ideella intressen. Hon delade med sig av 10 högst ovetenskapliga tips.
Det viktigaste, enligt Alice Bah Kuhnke, är att skilja på jag och det, på person och resultat.
– Ibland misslyckas jag. Men jag, Alice, är inte misslyckad. Det gör att jag reser mig ganska snabbt igen, säger Alice Bah Kuhnke.
Roligt hela tiden
När Alice Bah Kuhnke var liten sa hennes mor att man inte alltid kan ha roligt, men hon har gett sig den på att försöka.
– Har du inte världens roligaste jobb, så ”fake it till you make it”. Funkar det inte att intala sig att jobbet är roligt, så byt! Det är ohållbart i längden att nöja sig med 70 procent när du kan få 100 procent! säger Alice Bah Kuhnke.
Ska du motivera andra så måste du själv vara engagerad och motiverad.
– Du kan bara ge människor det du har. Ger du 70 procent kan du som mest få 70 procent tillbaka. Ger du däremot 100 procent så får du också 100 procent tillbaka, säger Alice Bah Kuhnke.
Be om hjälp – ofta!
En annan sak som hjälper motivationen och låter dig ha roligt på jobbet är att be om hjälp med de uppgifter som du tycker är tråkiga menar Alice Bah Kuhnke.
Att känna sig själv, vara medveten om sina svagheter är viktigt för att kunna styra upp situationer när motivationen sviker samtidigt som den behövs.
– När det gick upp för mig att min revisor faktiskt tyckte att det var roligt att hålla på med min bokföring, som jag får mer eller mindre ångest av, var det en stor lättnad. Hon är på sin rätta plats, där hon mår bra. Min plats är en annan, säger Alice Bah Kuhnke.
Med envishet och oräddhet när det gäller att slåss för sina idéer menar Alice Bah Kuhnke att du kommer långt.
– Ge inte upp för lätt! Alldeles för många människor gör det och det urholkar sakta men säkert din motivation, säger Alice Bah Kuhnke.
Alice Bah Kuhnkes tio motivationstips
1. Identifiera vad du går igång på
2. Tycka att din uppgift är det roligaste som finns
3. Alliera dig med andra som går igång på samma sak
4. Odla fram en sjuklig envishet
5. Våga slåss som en björnhona för det du tror på
6. Skaffa dig perspektiv på livet
7. Sammanhanget spelar roll
8. Sno och lär av andra
9. Be om hjälp – ofta!
10. Skilj på jag och det
+ Läs alla reportage

