Tillbaka

HR-chef vill slipa "businesstänk"

Roger Söderberg, vd på BT Nordics skickade Camilla Hartman, HR-chef på BT, på ett frukostmöte om det tredje Womentorprogrammet i hopp om att det skulle intressera henne.

- Jag blev jätteinspirerad och tyckte absolut att vi skulle vara med, det är klart att BT ska delta i ett program som syftar till att lyfta kvinnliga ledare i en mansdominerad bransch. Dessutom kan Womentor stödja vårt jämställdhetsarbete, säger hon.

Vd:n blev glad över Camillas engagemang och tyckte att hon skulle vara adept.

- Det är ju fantastiskt lyxigt att få fokusera på sig själv och sin egen utveckling i ett år samtidigt som man får ett jättenätverk i branschen. Jag var lite osäker på om jag skulle bli en udda fågel bland alla tekniker men bad ändå om att min mentor inte skulle arbeta inom HR. Jag vill att min mentor ska hjälpa mig att utveckla mitt businesstänk och affärsfokus, säger hon.

Camillas mentor, Urban Berlinde är vd på Kentor och drivs av att utveckla människor och se dem växa.

– Jag brinner för att öka antalet kvinnliga ledare i branschen och är glad över att jag kan bidra till detta genom att vara mentor i Womentor. Kentors adept i det förra programmet var mycket positiv till Womentor och nu förstår jag varför. Womentorträffen är väldigt välorganiserad, gruppen har bra drivkraft och föreläsarna är entusiasmerande, säger han.

Text och bild: Anna Malmsten, Vesir



+ Läs alla reportage